Shares

$50 a week meal plan

Monday
Breakfast: Cinnamon and sugar oatmeal
Lunch: Tuna sandwiches with pretzels
Dinner: English muffin pizzas with caesar salad

Tuesday
Breakfast: Banana with peanut butter toast
Lunch: Grilled cheese sandwich and tomato soup
Dinner: Ravioli with Italian dressing salad and garlic bread

Wednesday
Breakfast: Scrambled eggs. turkey bacon and toast
Lunch: Peanut butter and banana sandwiches and yogurt
Dinner: Sloppy joes with pickles and potato chips

Thursday
Breakfast: Oatmeal with banana
Lunch: Egg salad sandwich and pretzels
Dinner: Spaghetti and meat sauce with garlic bread and side salad

Friday
Breakfast: Breakfast burrito with eggs, turkey bacon, and a little bit of salsa and cheese
Lunch: Salad
Dinner: Cheesy rice and chicken casserole with broccoli

Saturday 
Breakfast: Banana bread (use bananas that are starting to go bad)
Lunch: Leftovers
Dinner: Lemon garlic tilapia fillets with herb rice and creamy spinach

Sunday
Breakfast: Pancakes and syrup, turkey bacon and scrambled eggs
Lunch: Macaroni and cheese with spam
Dinner: Chicken quesadillas with corn salsa

Weekly Grocery List
The prices below are the current prices at ALDI near me. Prices will vary by location and by what’s featured in the weekly ad. Both the ground beef and chicken breasts were on sale.
  • Eggs: .69 cents
  • Turkey Bacon: $1.89
  • Tortillas: $1
  • Bread: .85 cents
  • Salsa: $1.34
  • Sharp shredded cheese: $1.98
  • Taco seasoning: .39 cents
  • Mexican shredded cheese $1.98
  • Bananas: 2 pounds for .88 cents
  • Canned tuna x3 (enough for 4): $1.71
  • Lettuce x2: $2.21
  • Cheese singles: $1.29
  • Tomato soup: $3.15 for 4 cans
  • Pretzels: $1.29
  • Potato chips: $1.19
  • Yogurt (.34 cents for each): $1.36
  • Cucumbers: .29 for a big one
  • Sloppy joe sauce: .79 cents
  • Hamburger buns: .69 cents
  • Ground beef: $2.29 for 1 lb
  • English muffins: .99 cents
  • Pepperonis: $1.49
  • Pasta: $1.19
  • Pasta sauce: $2.29 for 2
  • Garlic bread: $1.29
  • Macaroni and cheese: .39 cents
  • Spam: $1.79
  • Frozen Brocoli: .95 cents
  • Frozen Corn: .95 cents
  • Rice: $1.59
  • Chicken breasts (boneless): $3.18 for 2 lbs
  • Cream of chicken and broccoli cheese: $1.59 cents
  • Milk: $1.89
  • Frozen ravioli: $2.29
  • Tilapia Fillets: $4 for 1 lb
  • Canned spinach: .49 cents

What’s not included in the budget:

  • the price of staple items in this budget (spices, flour, sugar, condiments, butter, oils, salad dressings, grated parm, etc.).
  • pancakes: already have all the ingredients on hand so it didn’t cost me anything extra (all you need is milk, eggs, butter, baking powder, and sugar)
  • banana bread: already had ingredients on hand except for bananas (other staple ingredients include: eggs, butter, baking soda, flour and brown sugar)
  • oatmeal: I bought it in bulk and it has lasted a LONG time so the price would be too minimal to list
  • for the salad, I just used what we had except for cucumbers. already had ranch dressing, croutons, bacon bits, and boiled eggs.
  • some dinners can be stretched out by adding bread and salad so we end up with leftovers a couple of times
  • we don’t buy beverages at the store. we drink water with our meals. milk is used for morning coffee and other recipes

I also have a printable version of this meal plan so that you can post it on your fridge, hang it or keep it in your budget binder. Click the image of the meal plan to download it.

Weekly Meal Plan Printable

 

Shares

Pin It on Pinterest

Shares